Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze

• Jeżeli kto ma dar przemawiania, niech to będą jakby słowa Boże. (1 P4,11)
  • Absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę. (Apokalipsa wg św. Jana - 2138)
  • Jeśli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. (J 8,31 - 32 - 4594)
  • Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. (Mt 7, 7 - 8 - 6712)
  • Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. (Rdz 1,4 - 10770)
  • W ustach grzesznika hymn pochwalny nie jest stosowny, ponieważ nie od Pana pochodzi. (Syr 15,9 - 11746)
Od poł. XVIII w. Zielona Góra była miastem zdecydowanie protestanckim. Jedyny istniejący kościół tej konfesji - obecnie p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej - nie wystarczał. Musiało upłynąć ponad sto lat, aby idea nowej świątyni mogła zostać urzeczywistniona.

Stało sie to za sprawą Georga Beuchelta (3.01.1852/17.08.1913), który w swoim testamencie przepisał pokaźną sumę pieniężną na potrzeby wzniesienia ewangelickiej świątyni.  Kamień węgielny położono 19.05.1915r. Rok później kościół był już zadaszony.

Fundator budowy kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela - Georg Beuchelt

Źródło: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora
Pierwsze nabożeństwo połączone z uroczystym poświęceniem świątyni odbyło się 3.01.1917r. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się w dniu 13.01.1946r., generalny remont - 1975r., konsekracja 1.06.1976r. przez bp Wielhelma PlutęPrezbiterium: ołtarz główny wykonany w 1977r. przez W.Jędrzejczyka z Rybnika, bogato rzeźbiony, kształt kojarzy się z postacią człowieka z wzniesionymi w górę rekami, w centrum tabernakulum, zaś w dłoniach trzyma krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym.

Obok swoich podstawowych funkcji, dzięki znakomitym walorom akustycznym kościół Najświętszego Zbawiciela, od samego początku, służył miastu jako sala koncertowa muzyki oratoryjnej. Po wojnie kościół był jednym z filialnych kościołów parafii św. Jadwigi. Na mocy dekretu Administratury Apostolskiej z 11.02.1949r. stała się samodzielną placówką duszpasterską. Do parafii oprócz przydzielonych ulic miasta Zielonej Góry należały: Chynów, Zawada, Krępa i Przylep.

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela - wygląd dawny

Źródło: www.dolny-slask.org.pl, www.fotopolska.eu

Od roku 1953, wraz z ogłoszeniem go Rokiem Maryjnym, wprowadzone zostaje w parafii nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W 1958 r. nowy rządca diecezji bp Wilhelm Pluta dokonuje erekcji parafii. 15.12.1963 r. powstaje III Zakon św. Franciszka. Od 1966r. rozpoczyna swoją działalność Duszpasterstwo Akademickie.

Dekret erekcyjny parafii pw. Najświętszego Zbawiciela

Źródło: Publikacja z okazji 50-lecia Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela "Zbawiciel...", Zielona Góra Anno Domini 1999

W 1969 r. obowiązki długoletniego proboszcza  ks. Wincentego Kowalskiego  obejmuje ks. Konrad Herrmann. Od razu przeprowadza gruntownyremont plebanii, a w 1975r. remont parafialnego kościoła.

Ks. Wincenty Kowalski - Procesja w uroczystości Bożego Ciała

W lutym 1981r. odbył sie pierwszy w powojennej histrii kościoła koncert symfoniczny, który dał początek całej serii koncertów orkiestr i chórów narodowych, jak i zagranicznych. Z początkiem 1985r. oddano do użytku podziemia kościoła, wydobywając przedtem 2000 m3 ziemi. Dokonano tym samym podziału na kościół górny i dolny.

Przy parafii działa także Poradnia Rodzinna, która przez wiele lat obsługiwała nupturientów bądź małżonków wszystkih parafii zielonogórski, oraz wiele parafii podmiejskich. Doniosłym wydarzeniem parafialnym była peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w 1992r. Od 25 sierpnia 1996 roku funkcje proboszcza obejmuje ks. prałat Zbigniew Stekiel.

Z ówczesnego pierwotnego terenu katolickiej parafii Najświętszego Zbawiciela powstało do dziś 5 wspólnot parafialnych: Zawada, Przylep oraz w Zielonej Górze (Niepokalanego Poczęcia NMP, Miłosierdzia Bożego i św. Alberta Chmielowskiego). Po reformach granic parafii część ulic przeszła do parafii pw. Świętej Jadwigi, z którego to terytorium w 2009 roku utworzono parafię pw. Świętego Urbana.

ODPUST:
Data: 9 listopada
Nabożeństwa i uroczystości: 7-9 listopada

TERYTORIUM PARAFII:

Ulice należące do parafii:
Akacjowa, Akademicka, Bankowa, Bema, Chopina, Chrobrego, Cicha, Dolina Zielona, Dolna, Dworcowa, Kazimierza Wielkiego, Ketlinga, Klementowskich, Klonowa, Kmicica, Kochanowskiego, Kołłątaja, Konicza, Krzywoustego, Lipowa, Mieszka I, Niepodległości, Pl. Bohaterów, Podbipięty, Podgórna, Skłodowskiej, Sportowa, Spółdzielcza, Staszica, Sulechowska, Szafrana, Szosa Kisielińska, Szwajcarska, Towarowa, Traugutta, Ułańska, Urszuli, Wazów, Westerplatte, Wyspiańskiego, Zagłoby, Zakręt, Zamenhofa, Zyty, Żabia.

Źródło: Publikacja z okazji 50-lecia Parafii pw. Najświętszego Zbaiciel "Zbawiciel...", Zielona Góra Anno Domini 1999

Foto: Sławomir Mielcarz

Żródło: www.dolny-slask.org.pl, www.fotopolska.eu

Żródło: www.dolny-slask.org.pl, www.fotopolska.eu

Caritas100x100 Chor100x100 Domowy Kościół DK100x100 KIK100x100 KSM100x100 Ministranci RM100x100 Wspólnoty Parafialne Margaretka Żywy Różaniec  Odnowa w Duchu Świętym
© 2016-2019 Zbawiciel - Zielona Góra. All Rights Reserved.