Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze

 • Jeżeli kto ma dar przemawiania, niech to będą jakby słowa Boże. (1 P4,11)
 • Absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę. (Apokalipsa wg św. Jana - 2138)
 • Jeśli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. (J 8,31 - 32 - 4594)
 • Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. (Mt 7, 7 - 8 - 6712)
 • Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. (Rdz 1,4 - 10770)
 • W ustach grzesznika hymn pochwalny nie jest stosowny, ponieważ nie od Pana pochodzi. (Syr 15,9 - 11746)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Palmowa

28 marca 2021r.

 

 1. W związku z zaostrzeniem przepisów sanitarnych, w naszym kościele jednorazowo może przebywać 100 osób: 68 w dolnej części, 32 na balkonach. Prosimy o zajmowanie wyłącznie wyznaczonych miejsc i przypominamy
  o konieczności zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki medycznej.
 2. Biskup diecezjalny Tadeusz Lityński, podtrzymuje do odwołania ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wiernych naszej diecezji oraz katolików przebywających na jej terytorium. Korzystających z dyspensy prosimy o duchową łączność z Parafią, poprzez osobistą lub rodzinną modlitwę w domu oraz z pomocą transmisji telewizyjnej.
 3. Transmisja liturgii Triduum Paschalnego, z gorzowskiej katedry, odbywać się będzie od czwartku do soboty o godz. 19:00 w TVP 3 Gorzów oraz na antenie Radia Zachód.
 4. Zgodnie z decyzją ks. bpa Tadeusza Lityńskiego, w całej naszej diecezji, zostało odwołane tradycyjne poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Ksiądz Biskup pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia w Wielką Sobotę przeprowadzi o godz. 11:00 TVP 3 Gorzów. Zachęcamy do duchowej łączności z tym obrzędem, przez przygotowanie stołu przykrytego obrusem, z umieszczonym na nim krzyżem i zapaloną świecą. Wspólna modlitwa z Księdzem Biskupem oraz znak krzyża uczyniony przez jednego
  z domowników, obejmie pokarmy przygotowane w domu do pobłogosławienia. Błogosławieństwo pokarmów – tak, jak w roku ubiegłym – może odbyć się również wśród domowników przed śniadaniem wielkanocnym w Niedzielę Zmartwychwstania. Tekst modlitwy znajduje się na naszej parafialnej stronie internetowej (pod ogłoszeniami) oraz na kartkach wyłożonych przy wyjściu z kościoła.
 5. Niedzielą Palmową, rozpoczęliśmy obchody Wielkiego Tygodnia. Zapraszamy dzisiaj o godz. 14:30 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 6. Spowiedź św. w Wielkim Tygodniu odbędzie się wg następującego porządku:

  - od poniedziałku do środy: 6:30 – 7:30, 8:30 – 9:00, 17:30 – 18:30;

  - w Wielki Czwartek – spowiedzi nie ma;

  - w Wielki Piątek: 7:15 – 9:00 oraz bezpośrednio po Liturgii Męki Pańskiej;

  - w Wielką Sobotę: 7:15 – 9:00.

  Spowiedź odbywać się będzie w pomieszczeniach, w „wejściach” na balkony. Osoby, które ze względu na pandemię, nie mogą przystąpić do spowiedzi, powinny skorzystać z możliwości, jakie daje prawo kościelne w tym zakresie. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy – aby otrzymać stan łaski uświęcającej – należy zrobić rachunek sumienia i wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego, postanawiając jednocześnie, że gdy przystąpienie do spowiedzi stanie się możliwe, uczyni się to jak najszybciej i wyzna się wszystkie grzechy ciężkie.

 7. Plan LITURGII TRIDUUM PASCHALNEGO w naszej Parafii:

  WIELKI CZWARTEK - wspominamy dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa 

  * tego dnia nie będzie Mszy św. porannych o godz. 7:00 i 9:00

  * o godz. 18:30 – MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ

  * po zakończeniu liturgii odśpiewamy I część Gorzkich Żali i Adoracja w „Ciemnicy” do godz. 22:00

  WIELKI PIĄTEK – dzień męki i śmierci Pana Jezusa

  * o godz. 7:00 – wznowienie Adoracji w „Ciemnicy” i wspólna modlitwa Jutrznią

  * o godz. 15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa

  * o godz. 18:00 – odśpiewamy II część Gorzkich Żali

  * o godz. 18:30 – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

  * po zakończeniu liturgii odśpiewamy III część Gorzkich Żali i Adoracja w „Grobie” do godz. 22:00

  WIELKA SOBOTA – dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie

  * o godz. 7:00 – wznowienie Adoracji w „Grobie” i wspólna modlitwa Jutrznią

  * o godz. 8:00 – modlitwa różańcowa i zmiana Tajemnic Różańcowych z racji I soboty miesiąca

  * o godz. 20:00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ z procesją rezurekcyjną wewnątrz kościoła – prosimy o zabranie ze sobą świec.

 8. Zachęcamy wszystkich naszych Parafian, aby w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, chociaż na krótką chwilę przyjść do kościoła, aby adorować Najświętszy Sakrament w „Ciemnicy” i „Grobie”. W dużej przestrzeni naszego kościoła, możemy zachować dystans społeczny i wszelkie normy sanitarne.
 9. 4 kwietnia, w Niedzielę Zmartwychwstania, Msze św. w naszym kościele, będą odprawione o godz. 6:00, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30 i 19:15. Nie będzie Mszy św. o godz. 7:00.
 10. W tym tygodniu kancelaria parafialna nie będzie czynna. W sprawach pilnych (pogrzeb lub prośba o sakrament chorych) prosimy o kontakt telefoniczny, lub w zakrystii przed wieczorną Mszą św.
 11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Przed kościołem Rodzina Radia Maryja rozprowadza, za dobrowolną ofiarę, palemki wielkanocne. Do nabycia są również świece wielkanocne Caritas (15 zł.).
 12. Na czas Wielkiego Tygodnia, w tak szczególnych warunkach, życzymy Bożej opieki, wstawiennictwa Aniołów Stróżów, daru zdrowia i łaski pokoju w sercu. Zapewniamy o modlitwie i o nią prosimy.


w imieniu duszpasterzy Parafii – ks. Mirosław Maciejewski, proboszcz
 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW
NA STÓŁ WIELKANOCNY

Błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny może dokonać głowa Rodziny (ojciec, matka lub najstarszy/-a/ z Rodziny) na rozpoczęcie śniadania wielkanocnego. Na stole należy ustawić świecę i zapalić ją. Następnie głowa Rodziny rozpoczyna obrzęd:

Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja

rodzina odpowiada: Prawdziwie Zmartwychwstał, Alleluja

Można teraz odczytać fragment Pisma Świętego (Mt 28,1-10)

Z Ewangelii według świętego Mateusza.

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie. Oto, co wam powiedziałem». Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».

Następnie głowa Rodziny odmawia modlitwę:

Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują,
aby pobłogosławił te pokarmy:

Panie Jezu Chryste, Ty kazałeś Uczniom przygotować paschalną wieczerzę,
a w Dniu Zmartwychwstania przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z Nimi spożyć Wieczerzę.
Prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami
podczas świątecznego posiłku.
Spraw, abyśmy w dzień Twojego zwycięstwa mogli się radować z udziału w Twoim zwycięstwie.

Prosimy Cię pobłogosław + wszystkie świąteczne potrawy, które znajdują się na tym stole;
pobłogosław tych, którzy je przygotowali i naucz nas dzielić się Chlebem i radością ze wszystkimi.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Należy uczynić znak krzyża nad stołem z potrawami, a następnie pomodlić się w następujący sposób:

Prośmy we wszystkich intencjach naszej Rodziny, a zwłaszcza prośmy o Boże Miłosierdzie dla nas,
o oddalenie epidemii koronawirusa,
ocalenie dla całego świata, naszej Ojczyzny, za wszystkich chorych,
za lekarzy, wolontariuszy oraz za zmarłych: Ojcze nasz, któryś jest w Niebie……….

Po modlitwie można zasiąść do stołu. Po skończonym śniadaniu, można odmówić następującą modlitwę:

Dziękujemy Ci Panie Boże za te dary, które spożyć mogliśmy. Spraw, abyśmy nimi umocnieni, głosili prawdę o Zmartwychwstaniu Twojego Syna, a naszego Pana Jezusa Chrystusa, który żyje
i króluje na wieki wieków. Amen.

 

Caritas100x100 Chor100x100Domowy Kościół DK100x100 ERM100x100 KIK100x100 KSM100x100Ministranci RM100x100 Wspólnoty Parafialne MargaretkaŻywy Różaniec Odnowa w Duchu Świętym

© 2016-2019 Zbawiciel - Zielona Góra. All Rights Reserved.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information