OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada 2020r.
- W poniedziałek, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele o godz. 7:00, 9:00, 15:30, 17:00, 18:30. W zakrystii możemy składać imiona zmarłych, w intencji których, tego dnia będą odprawiane Msze św.
- W poniedziałek, nabożeństwo wypominkowe za zmarłych z Koronką do Miłosierdzia Bożego, zostanie odprawione o godz. 8:30, 15:00 i 18:00.
- Od wtorku do soboty nabożeństwa wypominkowe będą odprawiane bezpośrednio po Mszy św.
o godz. 9:00 i wieczorem – o godz. 18:00. We wtorek podczas „wypominek” o godz. 18:00 modlić się będziemy za zmarłych członków Klubu Inteligencji Katolickiej. W przyszłą niedzielę „wypominki” dziesięć minut przed każdą Mszą św. - Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, z/w. na pandemię, ODPUSTY ZUPEŁNE za zmarłych, możemy uzyskać przez cały miesiąc listopad:
► odpust zupełny można uzyskać za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych przez
8 dowolnie wybranych dni listopada,
► dodatkowo w 1 dowolny dzień listopada, można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam modlitw Ojcze nasz i Wierzę w Boga,
► odpust zupełny mogą uzyskać również osoby starsze, chore i nie opuszczające swojego domu, pod następującymi warunkami:
→ duchowa łączność z wiernymi nawiedzającymi cmentarz lub kościół,
→ wyrzeczenie się przywiązania do grzechu i wzbudzenie postawy nawrócenia,
→ wzbudzenie w sobie intencji spowiedzi i Komunii św., gdy będzie taka możliwość,
→ modlitwa w intencjach papieża,
→ modlitwa za zmarłych przed obrazem Jezusa lub Maryi, lub ofiarowanie swego cierpienia Bogu.
- Zachęcamy w dniach od 1 do 8 listopada, do włączenia się w modlitewną akcję Różaniec bez granic. Szczegóły na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.
- W I czwartek miesiąca, 5 listopada, pamiętajmy w sposób szczególny o zmarłych kapłanach, zwłaszcza z naszej Parafii i tych, którzy udzielali nam sakramentów.
- W I piątek miesiąca, 6 listopada, okazja do spowiedzi św. pół godziny przed każdą Mszą św. Adoracja Najświętszego Sakramentu po Godzinie Miłosierdzia, do godz. 18:00.
- W I sobotę miesiąca, 7 listopada, zmiana tajemnic różańcowych o godz. 7:45.
- Z racji na pandemię, w I sobotę miesiąca, kapłani z Komunią Świętą, odwiedzą tylko tych chorych, którzy sami lub za pośrednictwem swoich najbliższych, zgłoszą w zakrystii lub kancelarii parafialnej chęć przyjęcia księdza.
- Zawieszamy spotkania w ramach przygotowań kandydatów do bierzmowania zarówno z grupy młodszej, jak i starszej. Dlatego w najbliższy piątek nie odbędzie się planowane spotkanie grupy starszej i przełożone zostaje przyjęcie przez nich znaku krzyża, które miało odbyć się podczas uroczystości odpustowych.
- Spotkanie dorosłych kandydatów do bierzmowania (po 21. roku życia) odbędzie się zgodnie
z planem – w piątek 6 listopada o godz. 19:15 w kościele. - Przypominamy, że z racji na ograniczenia, w naszym kościele jednorazowo może przebywać 180 osób. W razie jakichkolwiek obaw, możemy korzystać z dyspensy udzielonej przez Księdza Biskupa. Zachęcamy jednak do uczestniczenia we wspólnej modlitwie, również w dni powszednie, kiedy jest o wiele mniej wiernych i można zachować większy dystans społeczny.
- Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia i troskę o naszą Parafię, za ofiary składane na konto naszej Parafii: 27 1090 1535 0000 0000 5302 0713, a także za ofiary dziś złożone do puszek, z racji I niedzieli miesiąca, na pomoc najuboższym naszym Parafianom. W przyszłą niedzielę, w całej Polsce, zbiórka ofiar do puszek na Pomoc Kościołowi w potrzebie.
- Jeśli ktokolwiek z naszych Parafian, zwłaszcza spośród osób starszych, potrzebowałby pomocy związanej z ograniczeniami spowodowanymi pandemią (wsparcie duchowe, pomoc np. w dostarczeniu zakupów) prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 693-952-030 (telefon parafialny) lub pod numerem infolinii: 22 505 11 11 (pracownicy pomocy społecznej celem dostarczenia produktów pierwszej potrzeby). Również na stronie diecezjalnej Caritas udostępnione są numery telefonów do p. Romana Romanowskiego tel. 533-329-677 i p. Aleksandry Stańczuk tel. 533-326-639, którzy w godzinach od 10:00 do 18:00 będą mogli udzielić wsparcia duchowego i psychologicznego osobom starszym
- W mijającym tygodniu odeszli do wieczności z powodu pandemii dwaj kapłani: ks. Józef Białasik – misjonarz z Boliwii, pochodzący ze Zbąszynka, kilka lat temu goszczący w naszej Parafii oraz ks. Zbigniew Wokotrub – rezydent w Parafii p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze, za którego Msza św. żałobna zostanie odprawiona jutro w Konkatedrze o godz. 18:00.
- Ksiądz Biskup Diecezjalny zachęca nas do codziennego odmawiania następującej modlitwy w intencji pokoju w naszej Ojczyźnie:
Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!
Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!
Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.
Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.
Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.
Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!
Modlimy się za wszystkich!
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.
Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź. Amen.
Z darem błogosławieństwa - ks. Mirosław Maciejewski
APEL
RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO
1. Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.
2. Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.
3. Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka. Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznej czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.
Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.
4. Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.
5. Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.
Wszystkim rodakom z serca błogosławimy.
Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
28 października 2020 roku